Novou středočeskou hejtmankou se stala Petra Pecková

Středočeský kraj má novou hejtmanku. Po čtyřletém období ve funkci, kterou zastávala Jaroslava Pokorná Jermanová (50), ji nahradila Petra Pecková (45) z hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

„Nová éra vašeho kraje. Otevřeného a vstřícného, dobře hospodařícího,“ znělo vyjádření na oficiálním Twitteru Středočeského kraje po jejím zvolení.

Pecková se představila se jako čerstvě 45letá žena, která je „čerstvě a přátelsky“ rozvedená, má dvě skvělé děti, 16letou dceru a 11letého syna, a je starostkou Mnichovic. Právě ze zkušeností z práce v komunální politice chce čerpat na své nové pozici, ale také míní uplatnit zkušenosti z privátní firmy i ze soukromého podnikání.

Po svém zvolení předala kytici své předchůdkyni Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO), jíž poděkovala za práci odvedenou pro kraj v období 2016 – 2020, a popřála, aby se jí dařilo v dalším životě. Za největší výzvu pro svou nejbližší práci v čele kraje považuje zvládnutí úkolu vypořádat se s koronavirovou krizí a jejími dopady. „Budeme se potýkat s nedostatkem finančních prostředků,“ upozornila mimo jiné.

Opřít se Pecková může o drtivou převahu 50 hlasů v 65členném zastupitelstvu kraje – a právě 50 hlasů také dostala; 11 zastupitelů z řad ANO se hlasování zdrželo. Shodně dopadla i hlasování o náměstcích hejtmanky a radních.

Podle textu koaliční smlouvy, kterou ještě před zahájením jednání podepsali zastupitelé z koalice, mají STAN a ODS v radě po čtyřech postech, Piráti dvě místa a Spojenci jedno.

Uvolněných členů zastupitelstva – tedy pracujících pro kraj v rámci hlavního zaměstnání – bude 17; z toho je 10 členů rady kraje. Jedenáctý, statutární náměstek hejtmanky Martin Kupka z ODS, bude pracovat jako neuvolněný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.