Skip to main content
Aktuality

Novou středočeskou hejtmankou se stala Petra Pecková

By 17. 11. 2020No Comments

Středočeský kraj má novou hejtmanku. Po čtyřletém období ve funkci, kterou zastávala Jaroslava Pokorná Jermanová (50), ji nahradila Petra Pecková (45) z hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

„Nová éra vašeho kraje. Otevřeného a vstřícného, dobře hospodařícího,“ znělo vyjádření na oficiálním Twitteru Středočeského kraje po jejím zvolení.

Pecková se představila se jako čerstvě 45letá žena, která je „čerstvě a přátelsky“ rozvedená, má dvě skvělé děti, 16letou dceru a 11letého syna, a je starostkou Mnichovic. Právě ze zkušeností z práce v komunální politice chce čerpat na své nové pozici, ale také míní uplatnit zkušenosti z privátní firmy i ze soukromého podnikání.

Po svém zvolení předala kytici své předchůdkyni Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO), jíž poděkovala za práci odvedenou pro kraj v období 2016 – 2020, a popřála, aby se jí dařilo v dalším životě. Za největší výzvu pro svou nejbližší práci v čele kraje považuje zvládnutí úkolu vypořádat se s koronavirovou krizí a jejími dopady. „Budeme se potýkat s nedostatkem finančních prostředků,“ upozornila mimo jiné.

Opřít se Pecková může o drtivou převahu 50 hlasů v 65členném zastupitelstvu kraje – a právě 50 hlasů také dostala; 11 zastupitelů z řad ANO se hlasování zdrželo. Shodně dopadla i hlasování o náměstcích hejtmanky a radních.

Podle textu koaliční smlouvy, kterou ještě před zahájením jednání podepsali zastupitelé z koalice, mají STAN a ODS v radě po čtyřech postech, Piráti dvě místa a Spojenci jedno.

Uvolněných členů zastupitelstva – tedy pracujících pro kraj v rámci hlavního zaměstnání – bude 17; z toho je 10 členů rady kraje. Jedenáctý, statutární náměstek hejtmanky Martin Kupka z ODS, bude pracovat jako neuvolněný.