Skip to main content
Aktuality

Kladenské Vánoce letos mile překvapí

By 20. 11. 2020No Comments

Přípravy na advent vrcholí. Stromeček na náměstí Starosty Pavla již stojí a zámecká zahrada se pomalu halí do svátečního hávu. Letos se máme na co těšit a slova pana primátora znějí velmi slibně. 

„Snažíme se nějak vynahradit zrušené koncerty a máme jedno malé, ale o to působivější překvapení, kterým bychom chtěli Kladeňáky o vánočních svátcích potěšit. Nechci prozradit více, ale půjde o venkovní atrakci, kde budeme moci případně snadno korigovat počet návštěvníků povolených vládním opatřením. Nápad se mi opravdu hodně líbí a jestli se ho podaří zrealizovat podle našich představ, věřím, že Kladeňákům zpříjemní vánoční svátky a navodí krásnou atmosféru.“   (odpověď primátora na dotaz občanů co letos bude nového na vánoce ) 

Kladenský zámek je jednou z mála historických památek v našem městě na jehož podobě se podílel i světoznámý architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Přilehlá zámecká zahrada je oblíbeným místem relaxace a pohody, upravené trávníky vyzývají v létě ke spočinutí na piknikové dece a stromy poskytují příjemný stín. V zimě pak zahrada ožívá zejména v období adventu a ani letos tomu nebude jinak. 

Po úspěšné „Ježíškově cestě“ kterou loni navštívili tisíce kladeňáků se zahrada letos doslova rozzáří v celé své kráse. Ba co víc, překvapí nás důvtipným pojetím vánoční dekorace. Jak naznačují fotografie skutečně dechberoucí podívaná se nám naskytne až po setmění, kdy led žárovičky na stromech, zábradlích i na staročeském adventním žebřiňáku promění procházku zahradou v nezapomenutelný zážitek.  

Z celkového pojetí adventní výzdoby je patrné, že architekt se ctí a respektem vnímá odkaz barokních mistrů a citlivě propojuje odvážné barevné prvky s přírodními krásami zahrady.  Barevná symbolika sněhobílého šifonu a červených stuh nás vrací možná až ke kořenům křesťanských hodnot a připomíná ryzost ducha i prolitou krev Ježíše Krista. Světelné  řetězy jsou jasným poselstvím naděje a víry v této nelehké době.    

Nejen my kladeňáci, ale i návštěvníci  z jiných měst naši země, využijme tuto výjimečnou příležitost prožít něco dosud nepoznaného. Nechme se doslova vtáhnout do zahrady, kterou jinde na světě nenajdete. Vaše fotografie a videa na sociálních sítích ať umožní sdílet tyto vzácné okamžiky i těm, kdo nemohou zažít atmosféru Kladenských Vánoc na vlastní kůži.