Skip to main content
Politika

Politické přeběhlictví je pro Kladno nová zkušenost

By 27. 11. 202028 listopadu, 2020No Comments

Petra Melčová a Jiří Chvojka jsou prvními politickými přeběhlíky v historii Kladna.

Dramatická hlasování, při nichž rozhoduje o osudu vlád jediný hlas, nejsou v české vysoké politice ničím výjimečným. Pro Kladno je ale takzvané přeběhlictví nová zkušenost.

Petra Melčová a Jiří Chvojka v popředí
Petra Melčová a Jiří Chvojka v popředí (zdroj: facebook ANO, tohle je Kladno)

O korupci spojené s politickými přestupy se začalo hovořit v souvislosti s hlasováním ve sněmovně, kdy se v médiích rozhořela aféra Kořistka. Do té doby měnili politici stranická trička ofi ciálně kvůli nesouhlasu s postupem strany. Kořistka oznámil, že se jej pokusil uplatit Marek Dalík spolu s lobbistou Janem Večerkem. Nabídli mu prý deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří nově sestavenou vládu Stanislava Grosse. Kořistka nabídku odmítl a vše nahlásil policii.

Pro Kladno je politické přeběhlictví nový fenomén

14. září 2020 došlo poprvé v porevoluční historii k výměně na radnici uprostřed volebního období. Jiří Chvojka a Petra Melčová, oba původně zvoleni za ANO2011, bez udání důvodu, aniž by vypověděli koaliční smlouvu, hlasovali spolu s KSČM pro změnu primátora. Primátorem se díky tomu stal potřetí Milan Volf. Z obou přeběhlíků se stali náměstci.

Oba náhlou změnu názoru odůvodňují potřebou prosazovat program hnutí ANO, za které kandidovali.

Hnutí ANO ale kvůli převratu ztratilo místo v radě města a kontrolu nad strategicky důležitým odborem fi nancí. O několik dní později došlo i k odvolání všech členů ANO2011 z orgánů městských společností. Paradoxně tak učinili lidé, kteří hnutí vděčí za své posty.

Nakonec padlo i další tabu. Ve dvou dozorčích radách nově zasedá syn náměstka Chvojky.

/sek/