Skip to main content

Po několika letech příprav se oprava zimního stadionu konečně dostává do finále. Firma, která v létě minulého roku zvítězila ve výběrovém řízení, si připravuje stavbu.

Byly zahájeny zemní práce a samotná rekonstrukce by měla být zahájena po konci sezóny, nejpozději tedy na konci dubna.

Stávající střecha se nad první ledovou plochou kladenského zimáku tyčí už od roku 1959. Za více než šedesát let prošla několikrát dílčími opravami, ale její životnost se nevyhnutelně přiblížila ke konci. Definitivně doslouží v dubnu, kdy bezprostředně po ukončení hokejové sezony začne několikaměsíční obléhání historického stadionu těžkotonážními stroji. Ty nejprve starou střechu rozeberou, aby následně na její místo mohly ukotvit novou.
„Výměna střechy a její izolace je naprosto stěžejní pro samotný provoz haly. Ta navíc bude konečně odvlhčená, což určitě ocení nejen diváci na tribunách, ale i hráči, kteří budou mít kvalitnější led,“ říká ředitel ČEZ stadionu Josef Poláček, který kladenskému ledovému království vládne už přes dvacet let. „Ledaři se na novou střechu také těší. Doteď neměli k výrobě ledu ideální podmínky po 90 % trvání sezony. Odvlhčení vzduchotechnikou ale umožní udržovat hladinu vlhkosti v požadovaných mezích po celý rok. Stará střecha navíc obzvlášť v zimě přes noc namrzala z obou stran, a když se ráno oteplilo, začala se námraza srážet a kapat na led, kde vytvářela hrudky. O zmoklých divácích nemluvě.“

Izolace stadionu znamená také ušetření prostředků za energie na provoz haly. „Když je v létě velké horko, teplota pod neizolovanou střechou je kolem 45 stupňů, čtyři metry nad ledem skoro 26. V tu chvíli je výroba ledu ohromně nákladná. Vytvořením stabilnějšího teplotního prostředí se výkyvy eliminují a náklady by se celkově měly snížit,“ vysvětluje Poláček.