Skip to main content

Správa železnic oznámila, že vybrala tvůrce projektu pro přípravu železniční trati mezi pražským letištěm a Kladnem.

Za 27,3 milionu korun ho zpracuje společnost tvořená firmami SAGASTA, AFRY CZ a AF-Infrastructure AB. Na starosti budou mít zpracování záměru projektu a dokumentace pro stavební řízení. Samotná stavba úseku by měla začít v roce 2023 a skončit v roce 2025. Po celé trati mezi Prahou a Kladnem by se mělo jezdit od roku 2028.

Železnice s délkou čtyř kilometrů by měla propojit Letiště Václava Havla s Jenčí a Kladnem. Letiště by tak mělo získat přímé napojení na největší město Středočeského kraje. Správa přípravné práce koordinuje společně s letištěm tak, aby trať navazovala i na rozvojové projekty letiště.

Dva roky zpátky projekt modernizace trati Kladno–Praha nepočítal s tím, že by Kladeňáci mohli na letiště přímou cestou. Bylo by nutné přestupovat. Nyní modernizace získala územní rozhodnutí na cestu z Kladna až do Prahy a projektuje se včetně přímé cesty na letiště.

„Absence přímé cesty na letiště by byla pro Kladeňáky velkým handicapem, proto jsem rád, že se nám podařilo zajistit přímé napojení. Krom toho se otvírá cesta pro lidi z letiště s delším transferem na Kladno, uvedl kladenský zastupitel Lukáš Hanes a dodává: „S vizí toho, že se okolí modernizovaného nádraží stane mnohem atraktivnějším místem, jsme nechali zpracovat studii, kterou zatím město nezveřejnilo a která počítá s tím, že se areál naproti hlavnímu nádraží (mezi kolejištěm a lesem) promění v moderní čtvrť. Místo které cestujícím nabídne i možnost přespání a samozřejmě bydlení pro Kladeňáky. Takové projekty jsou podle mě pro budoucnost Kladna důležité a mají šanci město posouvat dál.“

Jako první by měla letos v listopadu začít rekonstrukce trati z Kladna do Kladna-Ostrovce. Celá trať by podle odhadů měla stát kolem 40 miliard korun.