Skip to main content

Blíží se komunální volby, a tak není o sliby nouze. Kladno v tomto roce rozdá na dotacích téměř 500 milionů korun. Dotuje se vše. MHD, divadlo sportovní areály, kluby, spolky i svoz odpadu. Za ten by například bez dotace Kladeňáci platili dvojnásobek.

Některé strany ve snaze zalíbit se slibují zdarma vše. Přemýšlivý volič si může položit otázku, zda takové sliby mají reálný základ, a odpověď není třeba hledat dlouho. Nemá. A to jak v rovině ekonomické, tak i sociální. Město by si muselo na plnění slibů půjčovat.

Pokud by přeci jen k něčemu takovému došlo, může nepromyšlená snaha zalíbit se voličům může z města, jako je Kladno, vytvořit magnet pro nepřizpůsobivé. Proč by měli bydlet například v Berouně, když na Kladně je by- dlení levnější a vše je zdarma? „Rozhodli jsme se jít opačnou cestou a tou je Karta Kladeňáka, tu chceme nabít každý rok kreditem ve výši 1000 Kč, které budou moci Kladeňáci ve městě využít na sport, kulturu a kroužky. Jde o podporu sportu, kultury a zvýšení efektivity v daných oblastech.

Je nutné si uvědomit, že stávající systém plošných slev jen diskriminuje lidi, kteří městu nic nedluží,uvádí Leoš Stránský, kandidát na primátora za ODS, a dodává: „Já se ptám. Proč by měl člověk, který pracuje a platí daně, nebo senior, který celý život dřel, platit za někoho, kdo městu dluží na pokutách nebo na poplatcích? Tak to funguje nyní, a pokud se vydáme cestou populismu, bude to ještě horší. Není možné říct, že někomu zakážeme někam vstup, ale je možné zavést systém, který benefity oseká lidem, kteří do něj nepřispívají nebo ho přímo zneužívají.“

 

Pro příklad nemusí jít Leoš Stránský daleko. V jenom ze svých příspěvků ukazuje smutnou realitu kladenské MHD. Ta je pro některé doslova zdarma už nyní.