Skip to main content

19.září 2022 byla zahájena modernizace trati z Kladna do Prahy, stavba, na kterou čekají generace Kladeňáků.

„Dnes jsme představili plán modernizace traťového úseku z Kladna do Kladna-Ostrovce. Symbolicky na kladenském nádraží, které se po letech chátrání také dočká kompletní revitalizace,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka a dodává: “ Rychlé a bezpečné spojení na letiště je pro zkvalitnění dopravy v Praze a jejím blízkém okolí jednou z priorit. Jsem proto rád, že se nám podařilo zajistit finanční prostředky pro realizaci této stavby, se kterou se v původních plánech na letošek nepočítalo. Letos už začnou přípravné práce.“

Stavba zcela změní podobu železnice na území Kladna. Její součástí je i rekonstrukce výpravních budov a zřízení záchytného parkoviště pro 300 aut.

Z Kladna a okolí do Prahy denně dojíždí přes 16 tisíc lidí. Zmodernizovaná trať tak má pro cestující představovat ekologickou alternativu k individuální automobilové dopravě, díky které by z ulic na Praze 6 mělo ubýt až 2,5 tisíce aut denně.

Na začátku roku 2022 byla stavba opět odložena

Červenou stavba dostala již v minulém roce. Růžově to nevypadalo ani na začátku roku 2022. „Teď momentálně přímo na tu část, která činí v letošním roce 711 milionů, tak prostředky nejsou,“ popisoval situaci ředitel SŽ Jiří Svoboda v únoru tohoto roku.

Co se od té doby změnilo?

„Napojení moderní trati na Prahu a na letiště je pro Kladno a Kladeňáky strategicky důležité. Jakmile se začne, už není cesty zpět a modernizace se musí dokončit. Proto má první výkop pro Kladno ohromný význam,“ uvedl Leoš Stránský, který je lídrem kandidátky ODS do letošních komunálních voleb a dodal: „Ve chvíli, kdy jsem byl zvolen lídrem, řekl jsem, že nechci v kampani jen slibovat a být klukem z plakátu jako ostatní, ale že chci, abychom se alespoň pokusili reálně prosadit něco, co Kladeňákům pomůže. Spolu s kolegy jsme si dali jasný cíl – prosadit zahájení výstavby ještě v tomto roce. Jednali jsme několik měsíců na všech úrovních a nikdy se nespokojili s odpovědí ne. Výsledek? Dnes 19. září 2022 jsme spolu s ministrem dopravy Martinem Kupkou odstartovali stavbu moderní trati z Kladna do Prahy. Chci tímto poděkovat všem, kteří se na projektu podíleli, a ze sebe slibuji, že udělám vše, aby byl projekt zdárně dokončen. “

Budoucí podoba trati

Díky aktualizaci projektu v roce 2019 bylo zajištěno přímé spojení Kladna na letiště, se kterým původní plán nepočítal. Moderní trať tak zkrátí cestu nejen lidem cestujícím za prací do Prahy, ale stane se alternativou pro všechny, kteří míří na letiště Václava Havla.

Na nádraží Kladno bude vybudováno parkoviště P+R pro zhruba 300 vozidel. Kromě toho budou využívány moderní vlaky, které zlepší komfort cestujících, a budou zavedena protihluková opatření, která by měla celkově snížit hlukovou zátěž.

Změní se také interiér stanice, kde kromě nových nástupišť a bezbariérového podchodu vznikne více prostoru pro obchody a návštěvníky. Kromě toho se očekává, že v důsledku modernizace se zlepší spojení s veřejnou dopravou díky novému přestupnímu uzlu.

Díky zvýšení rychlosti na trati by se navíc čas cesty měl zkrátit ze současných 40 minut na méně než půl hodiny, uvedla Správa železnic. K plynulejší dopravě by mělo přispět také vytvoření mimoúrovňových přejezdů, které nahradí ty dosavadní křižující trať.

Úsek z Kladna přes zastávku Kladno město až do Kladna-Ostrovce se pak zdvoukolejní, koncová stanice zůstane rovněž dvoukolejná. Celá náročná rekonstrukce bude hotová do konce roku 2024.