Skip to main content

Co se hne v úspěšném člověku ze showbyznysu, že se rozhodne vrátit domů, a ještě k tomu kandidovat na primátora?

Pravdou je, že jsem za svůj život hodně času strávil v zahraničí, ale upřímně? Neustále jsem sledoval, co se u nás děje a do Kladna se pořád a s velkou chutí vracel. Mám Kladno rád a záleží mi na něm. Zní to možná jako klišé, ale není. Za ta léta koukám, jak se město udržuje, sem tam se něco opraví, ale že by se Kladno někam posouvalo? To opravdu ne.

Takže poté, co jsem ve svém oboru dosáhl vrcholu a další kariérní posun by znamenal strávit zbytek života v Kalifornii, jsem se ocitl na rozcestí. Pokračovat nebo se vrátit napevno domů. Vyhrála touha po domově. Velkou motivací je pro mě udělat něco pro město, které mě formovalo a dalo mi rodinu, přátele a spoustu skvělých zážitků.

Za svou velkou výhodu pouvažuji mimo jiné právě to, že jsem za posledních třicet let viděl opravdu velký kus světa a mohu si z každého města vzít to dobré. To, co funguje. Inspiraci, jak bychom to mohli lépe dělat i u nás. Kladno potřebuje nový impuls. Někoho nového, kdo městu dá jasný směr, který povede ke zlepšení životní úrovně všech Kladeňáků.

Mnoho lidí říká, že člověk, který chce řídit město, potřebuje nějakou politickou zkušenost. Přestože vy osobně žádnou nemáte, dokázal byste jmenovat konkrétní vlastnosti, které by vás mohly od zažitých politických jmen odlišit?

U filmu jsem se prosadil, protože jsem člověk, který dostane zadání, a to splní bez ohledu na cokoliv.

Pokud jde o manažerskou zkušenost, řídil jsem mnohem větší týmy lidí, než je na radnici, a to navíc v rámci projektů, které násobně přesahovaly rozpočet Kladna. Kladenskou politikou jsem nepolíbený ale to nevím, zda je handicap nebo výhoda. Na druhou stranu, nové koště dobře mete. (smích)

Mým cílem je přinést do Kladna peníze a skokově Kladno posunout dopředu. Pokud to znamená chodit na vládu nebo kraj žádat o dotace každý den. Fajn. Že to nejde? Jde.

Pokud se ještě vrátíme k vaší zkušenosti s životem v Anglii či USA. Jaké jsou ty nejzásadnější poznatky, které byste rád přenesl k nám?

Nebral bych jen Anglii nebo USA. S mým týmem objíždíme v posledních měsících města v Čechách a jde to. Stačí chtít a nebát se tvrdé práce. Podívejte se třeba na Litomyšl. Tam se politické strany ve vedení nenapadají, spolupracují napříč celým spektrem, a to město doslova kvete.

Chci spojit všechny názorové skupiny, které proti sobě momentálně bojují tak, abychom táhli za jeden provaz ve prospěch nás všech.

Klíčové je potom být s lidmi v kontaktu doslova každý den. Ne aby se primátor na veřejnosti ukázal jen před volbami, když uspořádá město koncert.

Je něco, co se podle vás na Kladně povedlo?

Můj pohled nehraje roli. Jde o lidi. V rámci přípravy kampaně jsme si nechali zpracovat průzkum. Tam více než 63 % dotazovaných odpovědělo nevím, na otázku, co se na Kladně za poslední roky povedlo. Zbývající část ocenila kruhový objezd u Kovárny a drobné opravy komunikací. To mi přijde na největší krajské město zoufale málo. Ve městě nic nového nevzniká. Vedení se soustředí jen na opravy. Mezi lidi nechodí.

Pokud chcete, aby město žilo, je potřeba, aby byli občané na své město hrdí, abychom dokázali přilákat turisty. Kladno nesmí být jen ubytovnou pro ty, kteří dojíždějí do Prahy. Musíme tady mít něco, co lidi do Kladna přivede. Teď mě rychle napadá třeba socha Jaromíra Jágra. (smích) No vážně, budeme to mít v programu! JJ je jedním z nejslavnějších rodáků a je symbolem Kladna. Mimo to má podle mě největší potenciál cyklostezka propojující Prahu a Kladno. Tu, kterou moji kolegové usilovně plánovali a stávající vedení města její projekt takzvaně zařízlo. Další konkrétní plány budeme postupně představovat.

Co považujete za hlavní problémy, které by se měly vyřešit?

Stoprocentně se musí zapracovat na problému s nepřizpůsobivými občany. Je to téma, o kterém se neustále mluví, přesto zůstává stále nedořešené. Nebudeme tolerovat ubytovny ve stavu, v jakém se teď nacházejí. Budeme důsledně kontrolovat dodržování pravidla „třikrát a dost“, které ODS prosadila v minulém roce. Připravujeme navíc projekt s názvem „Pod ochranou města“, který se tématu problematiky nepřizpůsobivých věnuje.

Já jsem v minulosti spolupracoval se společností Romodrom, starající se o lidi, kteří se dostali na okraj společnosti a chtějí se začlenit zpátky. V takovém případě nemám s pomocí sebemenší problém. Pokud ale naopak daný člověk jen dělá problémy a obtěžuje okolí, musí město udělat vše pro to, aby ochránilo ty, kteří se chovají slušně. Ne zvýhodňovat jedince, kteří dělají nepořádek.

Pak je tu téma dopravy a parkování. Naší povinností je co nejrychlejší vybudování nových parkovacích kapacit. Aby místní mohli vždy zaparkovat a netrávili zbytečně čas kroužením po sídlišti. Zapomenout však nesmíme ani na opravu silnic a chodníků. Ale nechci zabíhat do detailů. Tohle považuji za samozřejmost.

Silná pozice na kraji nám chybí i v oblasti investic. Já vím, že mám kolem sebe tým, který tento dluh dokáže napravit.

Dalším velkým tématem je Poldovka. Areál je nutné revitalizovat a využít naplno. Prostě je potřeba navázat na průmyslovou tradici tak, aby to bylo k užitku všech.

Vy sám máte na Kladně svůj beachvolejbalový klub. Jak moc je podpora sportu důležitá?

Podpora městského sportu je zcela zásadní. Mládež by měla být v kontextu finanční podpory naprostou prioritou. Chci děti na Kladně rozhýbat a vést nejmladší k aktivnímu životnímu stylu a pohybu.

Město samozřejmě musí podporovat i výstavbu nových sportovišť. V současné situaci potřebujeme další plavecký bazén, a hlavně už se musí dokončit i zimní stadion.

Jaký je váš pohled na situaci kolem stadionu?

Stadion se dostaví. Bohužel to bude za peníze města, což mě mrzí. Ať se to všechno stalo z jakéhokoli důvodu, nebudu tady nikoho osobně nepadat. Pokud chceme, aby se Kladno rozvíjelo, je potřeba najít společnou řeč na místní úrovni, a hlavně efektivně komunikovat i s krajem a státem. To se nyní neděje. To chci změnit. Doslova do Kladna přinést peníze od státu a z kraje. Bez toho se nepohneme.

Vzhledem k personálnímu složení vlády bychom určitě dokázali vzájemným dialogem na stranické úrovni leccos pro město získat.

Říkáte, že nechcete na nikoho ukazovat. Proč ale musí Kladno hradit dostavbu zimního stadionu ze svého? Proč nepomůže kraj? Něco se přeci stát muselo.

Samozřejmě za to musel být někdo zodpovědný. Chyba se stala, město by ji mělo přiznat a začít ji řešit. A ne se začít dohadovat s krajem. V bance přece také přijdu s vyplněnými dokumenty a nebudu se chovat nadřazeně, abych měl větší šanci, že půjčku dostanu. Město tedy logicky musí udělat to samé nehledě na to, jestli je v právu či ne. Měli by sklopit uši, omluvit se, přiznat chybu a poprosit kraj o dotaci. Tohle se současnému vedení města opravdu nepovedlo. Tyto a další chyby nesmíme opakovat.

Byla by škoda nevyužít příležitosti, že jste působil v zajímavém oboru. Zajímala by mě nějaká historka ze showbusinessu a nějaká z dosavadního politického života? Co vás třeba překvapilo nebo v čem jsou si oba světy podobné?

V obou světech si musíte pevně stát za vašimi rozhodnutími. Tím, že jsem byl ve zmíněném prostředí ve vysoké pozici, musel jsem jednat s těmi nejlepšími herci a režiséry. Zde jsem se naučil věc, kterou sice nesnáším, ale fungovat se bez ní nedá. Dělat kompromisy. Musíte vyjít s hercem i režisérem. Mnohokrát se mi stalo, že se protagonista a režisér doslova nenáviděli a já se tak stal jakýmsi prostředníkem mezi nimi. Musel jsem vyjít s oběma. V politice je to podobné. Musíte vyjít se všemi a ať už chcete nebo nechcete, občas musíte udělat kompromis. V tomhle jsou si oba světy podobné. Město má veliký rozpočet, který je nutné usměrnit. Podobné je to i u filmu. Diváky nezajímá to, jak jste se k výsledku dostali nebo kolik vás to stálo nervů a času. Hodnotí výsledek. Tomu se musí podřídit vše.

A historek? Těch mám mraky, ale nechám si je do kontaktní kampaně. (smích) Co se týče filmu, tak vás možná překvapím, ale nejvíce hrdý jsem na roli pošťáka v Pelíškách. V Čechách, když řeknete „dvě dávky“ a „pošťák“, tak skoro každý ví, o koho jde. V USA mě zas poznají jako odstřelovače ze Zachraňte vojína Ryana. Není to samozřejmě tak, že by mě automaticky poznávali, ale když na to přijde řeč, většinou si vzpomenou.

Na závěr jedna hypotetická otázka. Pokud byste se stal primátorem, máte nějaký konkrétní cíl, kterého chcete dosáhnout?

Rád bych dosáhnul toho, aby byli lidé hrdí na to, kde žijí. Aby prostě s klidem mohli říct: „Já jsem z Kladna!“ a všichni si řekli, jasně, znám. Kladno je skvělá adresa a je čas tento neopracovaný diamant správným způsobem vybrousit.


Leoš Stránský (54) je celosvětově uznávaný filmový kaskadér a koordinátor kaskadérských týmů. Během třiceti let v oboru pracoval pro největší hollywoodská studia Walt Disney a Warner Bros.

Objevil se ve filmech jako Titanic, Vertical limit, Zachraňte vojína Ryana, Tomb Raider, Fantastická zvířata, Harry Potter, Casino Royale, Černí Baroni či Pelíšky.

Nejvíce si cenní práce na Star Wars: Rogue One, kde pracoval jako hlavní koordinátor kaskadérů, díky čemuž se dostal mezi elitu svého oboru. Jeho celoživotní vášní je sport a v Kladně provozuje volejbalový areál Vavřinec. V letošním roce se rozhodl naplno věnovat rozvoji Kladna.

V zářijových komunálních volbách v Kladně povede jako lídr kandidátku ODS.