Skip to main content
Politika

Petr Soudek: Hazard v Kladně – nikdy nekončící příběh

By 23. 11. 202026 listopadu, 2020No Comments

Téma hazardu rezonuje v kladenské politice už prakticky deset let.

Už roce 2014 přijalo zastupitelstvo, téměř napříč politickým spektrem, vyhlášku o nulové toleranci hazardu. Provozovatelé dostali dvouletou dobu na přizpůsobení se nové situaci a automaty měly skončit v roce 2016. Jediná strana, která od počátku novou vyhlášku odmítala, byla Volba pro Kladno. O pravých důvodech lze pouze spekulovat. O to víc překvapující byla nejen koalice, která vznikla po volbách v roce 2014, ale i názorové veletoče jejích menších členů, a to ANO2011 a KSČM. Obě menší strany totiž ať už aktivně či pasivně v průběhu předvolební kampaně zákaz hazardu podporovaly. Co v praxi znamená tzv. regulace hazardu v podání primátora Volfa bylo možné se přesvědčit v letech 2014-2018. Za dobu jeho vlády došlo k bezprecedentnímu nárůstu počtu automatů až na historické maximum. Více automatů v Kladně nikdy nebylo.

Přehled technických herních zařízení včetně sázkových her v kasinu

V roce 2018 po volbách vznikla koalice ODS, uskupení Kladeňáci, ANO2011 a SPD. Jedním z prvních počinů nově vzniklé koalice bylo přijetí nové vyhlášky o úplném zákazu hazardu. Vyhláška začala platit od 1. ledna 2019. Od tohoto data nastalo tříleté období, kdy mělo postupně vypršet všem automatům povolení k provozu. Po přijetí vyhlášky o nulové toleranci hazardu v roce 2018 došlo během necelých dvou let k poklesu o jednu třetinu. Do konce roku 2021 měla vypršet všechna povolení k provozu automatů a od ledna 2022 mělo být Kladno bez hazardu.

Počet povolení provozování povolených hazardních her, které by měly vypršet v roce 2021

To bychom ale nesměli žít v Kladně. V září 2020 se do vedení radnice vrátil Milan Volf se svou Volbou pro Kladno spolu s KSČM a dvěma přeběhlíky zvolenými za ANO2011. V jednom z prvních vystoupení pro média se staronový primátor Volf vyjádřil, že chce hazard v Kladně opět „regulovat“. Pikantní na tom je, že ti samí zastupitelé pan Chvojka a paní Melčová (zvolení za ANO2011) před dvěma lety hlasovali pro přijetí zákazu, a teď budou hlasovat pro zrušení. Tomu se říká Kocourkov. Nová rada jde na ruku provozovatelům heren a zjevně se rozhodla nevyužít příležitost hazard zcela vymýtit.

Proč je vlastně dobré zrušit herny a kasina?

Jedním z argumentů PRO herny bývá finanční přínos do rozpočtu města. Na základě dostupných údajů odborníci propočítali výši škod působenou hazardem nejméně na 26,5 miliard Kč ročně. To je podstatně více, než kolik činí daňový odvod z hazardu. I z tohoto hlediska je razantní celospolečenské omezení hazardu naprosto racionální.

Hazard a s ním často sousedící zastavárny také mění charakter celých městských částí. Podstatně klesá faktická cena nemovitostí v těsném sousedství hazardu. Málokdo chce bydlet vedle hazardní provozovny, být rušen opilými a zoufalými hráči a najít ráno vykradené auto. Rizika hazardu pro obec jsou enormní. Kromě kriminality (krádeže, zpronevěry, podvody, loupeže, vydírání) sem patří i bezdomovectví, další sociální problémy a horší kvalita života obyvatel. Kriminalita související s hazardem negativně působí na cestovní ruch a obchod. Navíc klesá kupní síla obyvatelstva. Tím trpí podnikatelé a obchodníci.

Na nejbližším zastupitelstvu hodlám vyhlášku zakazující hazard bránit. Pokud nebudu úspěšný pak mohu slíbit, že v případě návratu do vedení města, se zasadím o opětovný zákaz heren.

/pes/

Petr Soudek (Spojenci pro Kladno)

autor článku je kladenským zastupitelem